Terveeks!
Retki on nyt sitten takanapäin. Ei hassumpi retki. Eilisestä tuuli oli huomattavasti hiljentynyt. Päivällä oli suorastaan helteistä. Eiliseen verrattaessa muutto oli ainakin pääkaupunkiseudulla vaisumpaa, esim, kurkia eikä pikkulintuja ollut läheskään samalla intensiteetillä liikkeellä. Keskipäivän hujakoilla taivas kuitenkin täyttyi komeista kumpupilvirivistöistä ja buteoita nousi Helsinginkin taivaalle.
Lähdössä klo 0800 retkelle lähti n 30 henkeä. Retken eteni peltojen kautta Hakalaan - Mölylään, josta Mäyrämetsän laitaa takaisin pelloille ja Gardenian pihalle, joka siinä vaiheessa oli täyttynyt markkinoille tulleista lapsiperheistä..
Retken loppua kohden väki väheni tasaisesti. Olipa muutama ehtinyt poistua seurueestamme juuri ennen
muuttohaukan komiata ohilentoa! Toisaalta muutama epäviralliselle aloitukselle tullut palkittiin heinikosta lentoon lähteneellä
heinäkurpalla, joita tänä syksynä on viikissä näkynyt reippaasti toista kymmentä ( n16 ), ja melkein heti perään yli lensi tiksautellen
nokkavarpunen!.
Retken muusta lajistosta mainittakoon vielä erikseen pelloilla havaittu
lapissirkku ja
lapinkirviset,
sinirinta ja myyrää napostellut
isolepinkäinen.
