| Järjestösihteeri Eeva-Kaisa Ahtiainen esittäytyy | | Tulosta | | Sähköposti |
| Kirjoittanut Eeva-Liisa Alanen | |
| 19.01.2012 | |
|
Tringa sai oman järjestösihteerin
Vuoden 2012 alussa Tringa sai oman järjestösihteerin, jolla on edessään kunnianhimoinen tavoite eli yhdistyksemme jäsenmäärän kaksinkertaistaminen juhlavuoteen 2014 mennessä. Tringa täyttää tuolloin 40 vuotta. Tehtävään valittu Eeva-Kaisa Ahtiainen työskentelee osa-aikaisen järjestösihteerin pestinsä lisäksi vapaana toimittajana ja kirjailijana. Oman lintuharrastuksensa Eeva-Kaisa aloitti käydessään Töölön Yhteislyseota (TYLY) 1970-luvulla. - Biologianopettajinani olivat Antti Reinikainen ja hänen vaimonsa. He innostivat käyttämään vapaatunnit Hietaniemen hautausmaalla, missä kirjasin ensimmäiset lintuhavaintoni, kertoo Eeva-Kaisa. Aktiivisimpina staijausaikoina tutuiksi tulivat mm. itäisen Suomenlahden Vepsu, Ristisaari, Kaunissaari, Aspskärin luonnonsuojelualue, Söderskär, Santahamina, Viikki, Ryssänkärki, Abramsby ja Hankoniemen staijauspaikat.
1970-luku oli luontokerhojen kulta-aikaa ja Eeva-Kaisa oli yhdessä muutaman muun Reinikaisten oppilaan kanssa elvyttämässä TYLY:n luontokerho Kontion toimintaa. Yhteistyö oli hauskaa ja tiivistä muiden kerhojen kanssa. Kontiolaiset osallistuivat esimerkiksi LYK:n (Lauttasaaren yhteiskoulun) Hemppo-kerhon arktikaretkille keväisin. Kontion kautta Eeva-Kaisa oli mukana myös Tringan alkutaipaleella. - Kontion naisväki osallistui Tringan perustavaan kokoukseen Eläinmuseon luentosalissa. Naispuolisia uskalikkoja oli mukana kourallinen ja kyllä meitä katsottiinkin pitkään! Eeva-Kaisa muistelee. Tringan toiminnan alkuvuosilta mieleen painuivat etenkin jokasyksyiset joutsenretket Hankoniemelle, joiden Eeva-Kaisa soisikin jatkuvan ikuisesti. 70-luvulla hän päätyi mukaan myös Luonto-Liiton toimintaan ja istui liiton Uudenmaan piirin hallituksessakin. Toiminnasta jäi muistoksi liiton hopeinen ansiomerkki.
Järjestösihteerin tehtävässään Eeva-Kaisa haluaa erityisesti korostaa sitä, että lintuharrastus sopii aivan kaikille. - Lintuharrastuksella on hyvä maine ja sen pariin voi houkutella kaikenikäisiä ihmisiä, vauvasta vaariin. Piha- ja mökkibongauksen kaltaiset tapahtumat ovat hyvä esimerkki siitä, että ihmiset seuraavat mielellään tapahtumia luonnossa. Tärkeää on elvyttää luontokerhojen perinne, muodossa tai toisessa, hän summaa
Eeva-Kaisan tavoittaa parhaiten sähköpostitse Tämä sähköpostiosoite on suojattu roskapostia vastaan, aseta javascripttuki päälle nähdäksesi osoitteen. tai numerosta 045 8694623 (ma-ke klo 08.00-17.00). Kaikki ideat Tringan toiminnan kehittämiseksi ovat tervetulleita!
|
|
| Viimeksi päivitetty ( 20.01.2012 ) |
| < Edellinen | Seuraava > |
|---|

